PLAY OUT 3 Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 1-2

Σκόρερς: 0-1 Ηλ. Σίσκος 44′, 0-2 Νίκου 80′, 1-2 Τσίπης 89′.

Περισσότερα αργότερα.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ – ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ 4-0

Ευρεία νίκη με 4-0 πήρε η Α.Ε. Κοζάνης από τον Τιτάνα Σερβίων στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των πλέϊ-άουτ της Α’ Κατηγορίας.

Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 30 βαθμούς και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ απομένουν άλλες τρεις αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από την αρχή και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων σχετικά νωρίς.

Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μάξιμος Γκάργκας με αριστερό σουτ στο 8΄.

Στο 21′ ο Κυπαρίσσης Μίχος πέτυχε το 2-0 μετά από πάσα του Σικαλόπουλου και ωραίο αριστερό πλασέ του σκόρερ.

Το παιχνίδι ουσιαστικά έληξε στο 35′ μετά από ασσίστ του Γουρζουλίδη στον Γιώργο Σικαλόπουλο που με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ σφράγισε την νίκη στο 58′ με σουτ του Βαγγέλη Γουρζουλίδη που σημείωσε το πρώτο του γκολ την φετινή σαιζόν.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν μία τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Βαγγέλης Μίχος): Ποζίδης, Ζάχος (85′ Αλ. Παπαδόπουλος), Γεωργιάδης, Κακουλαντωνάκης, Παπαχαρίσης, Τσιόκανος, Πουτογλίδης, Γουρζουλίδης (70′ Σπυριδόπουλος), Μίχος (46′ Τσίπης), Γκάργκας (85′ Αθ. Χατζηζήσης), Σικαλόπουλος (75′ Σαράφας).

ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ (Σωτήρης Μαυροδήμος): Τζέλλος, Μοσχόπουλος, Μαρούδης, Νταράμπας, Διβηκέλης, Σ. Παπαδόπουλος (56′ Μουρατίδης), Βαβλιάρας, Μπάκανος (80′ Κακαφίκας), Τακίδης (80′ Βήττας), Ε. Νέστορας, Α. Νέστορας.

Διαιτητής:  Στεργιάδης (Φλώρινας).

Βοηθοί: Μαρκόπουλος, Μαδιάς (Φλώρινας).

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ ΒΕΛΒΕΝΤΟ – ΑΕΚ 4-1

Την νίκη με 4-1 πήρε το Βελβεντό στην πρεμιέρα των πλέϊ-άουτ της Α’ Κατηγορίας 2023-24.

Στο πρώτο από τα πέντε παιχνίδια που θα δώσουν οι 6 ομάδες των πλέϊ-άουτ η ομάδα του Βελβεντού πήρε μία δίκαιη νίκη απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης που δεν διεκδίκησε κάτι από το παιχνίδι.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το Βελβεντό να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο.

Στο 5′ ο Παναγιώτης Καρούζος έκανε το 1-0 εξ’ επαφής μετά από λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ ενώ στο 13′ ο Σταύρος Τζούτζας με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Με την λήξη του ημιχρόνου ο Κωστής Ευαγγελόπουλος σημείωσε το 3-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να μειώνει στο 61′ με τον Κυπαρίσση Μίχο, ενώ ο έμπειρος Ηλίας Δούμας έγραψε το τελικό 4-1 στο 71′.

ΒΕΛΒΕΝΤΟ (Δημήτρης Κουτσώνας):  Τσέλιος, Γούτας, Θωμόγλου, Τζούτζας, Ευαγγελόπουλος (75′ Καραγιάννης), Σαββούδης,  Λαμπρογιώτας (65′ Τσιάμης), Μέτκο, Α. Καρούζος, Π. Καρούζος, Δούμας.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Βαγγέλης Μίχος): Φωτιάδης, Αλ. Παπαδόπουλος (55′ Σπυριδόπουλος), Γεωργιάδης, Κακουλαντωνάκης,  Παπαχαρίσης, Τσιόκανος, Δ. Χατζηζήσης (23′ Πουτογλίδης), Γουρζουλίδης (55′ Τσίπης), Γκάργκας (63′ Αθ. Χατζηζήσης), Μίχος, Σικαλόπουλος.

Διαιτητής: Καρατέρπος.

Βοηθοί: Τζιαμπάζης, Κ. Σίας.